Republica Utopia
Forum de discutii in probleme sociale si politice
Republica Utopia
Asigura exprimarea libera a gandurilor dumneavoastra in domeniile amintite sau in orice domeniu doriti cu conditionarea urmatoare
Intotdeauna sa existe in exprimari respectul pentru partenerul de discutii si pentru toti ceilalti
Sa existe intotdeauna respectul pentru libertatea si demnitatea tuturora din jurul dumneavoastra
|
Lista Forumurilor Pe Tematici
|
Republica Utopia | Reguli | Inregistrare | Login
POZE REPUBLICA UTOPIA
Nu sunteti logat.
|
Nou pe simpatie: Gabriela Gaby
 | Femeie 25 ani Suceava cauta Barbat 26 - 71 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
Exista un copil pe care il iubim, dar in a carui vindecare ne-am pierdut orice nadejde.Este copilul despre care va propun sa discutam sincer aici.Poate fi propriul nostru copil, sau elevul care ne-a fost incredintat spre instruire,sau copilul unor prieteni.Ceva ne spune ca acest copil trebuie sa fie iubit, ca trebuie sa-i descoperim calitatile.Si exista, totusi, intrebari care nu ne dau pace: Ce anume il face sa fie astfel? De ce sa nu fie si el la fel ca ceilalti copii? Oare nu poate sau nu vrea? De ce tot ceea ce face ne irita si ne intristeaza? Ce facem pentru a-l putea iubi? Cum sa luptam cu anxietatea,teama si frustrarea pe care ni le pricinuieste? Mai sunt oare si alti copii ca el sau este un caz izolat? Exista oare un remediu? Care ar fi tratamentul potrivit? Cum poate fi educat?
si as completa aici cu marea intrebare a vietii tuturor parintilor si rudelor copiilor cu dizabilitati:
Cum putem comunica sau cum putem stabili o punte solida de comunicare cu ei? Cum le putem percepe limbajul de iubire?
Cel mai simplu raspuns ce vine firesc este:Sa-i ajutam iubindu-i!
Modificat de AnnMar (02-02-2006 10:58:28)
_______________________________________ "De moarte nu mă tem.Să vină!/Mă tem că pier fără de urmă./Şi-aş vrea ca focul ce mă scurmă/Să iasă cândva la lumină"-M.I.Lermontov,"16mai 1830"
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
|
|
Am adus acest subiect in discutie pentru ca desi se spune ca parintii cu copii cu dizabilitati sunt putini acestia sunt de fapt multi,foarte multi si nu o minoritate cum sunt considerati in societate. Par a fi minoritate pentru ca taria lor de caracter ii face sa nu se planga de problemele lor sau sa ceara neaparat ajutor si mai este rusinoasa marginalizare de catre societatea umana a acestor probleme.
Am cunoscut foarte multi parinti care nu vroiau sa declare boala copiilor lor de teama ca vor fi izolati de grupurile sociale din care faceau parte prin stupida afirmatie din partea acelor membri ca ei nu stiu cum sa ii ajute,sa le vorbeasca,ca ii doare durerea lui,ca nu suporta sa le vada copilul sau copii bolnavi.In fapt isi recunosteau teama de necunoscut si jena fata de propriile limite de acceptare, toleranta, intelegere.
Trebuie abordat si acest subiect chiar daca nu va avea un impact prea placut asupra "majoritatii".
Copiii cu handicap trebuie ajutati sa se integreze in societate si sa se reintegreze in famiile lor!
Acest lucru nu poate fi realizat in tacere cu capetele plecate,doar in fata camerelor de luat vederi,din cand in cand.
Nimeni nu vrea compatimire din partea nimanui,ci doar intelegere clara a problemelor cu care ne confruntam in realizarea unor obiective firesti intr-o societate UMANA.
|
|
| pus acum 20 ani |
|
|
|
Copilul cu paralizie cerebrala
Aceasta afectiune a insotit omenirea din cele mai vechi timpuri,dar cercetarea medicala nu i-a stabilit etimologia decât in ultimul secol.Tocmai datorita acestei descoperiri este destul de dificil sa consideram copilul sau persoana handicapata ca pe un fenomen total care sa ne permita o intelegere si o apreciere mai profunda a aspectelor personale si a problemelor paraliziei cerebrale.
Desi adevarata cauza a paraliziei consta in leziuni care afecteaza creierul la nastere,acets lucru nu este vizibil imediat. Unele dintre simptomele paraliziei cerebrale,cum sunt spasticitatea,mersul forfecat si miscarile involuntare la copiii atetotici,reprezinta fenomene normale in luna a doua si a treia de dezvoltare a copilului.
Nu vom privi paralizia cerebrala dpdv anatomic ci ca pe o deficienta aparuta in primele etape ale dezvoltarii copilului si care, desi evidenta mai ales in patologia dezvoltarii motorii sau a miscarii membrelor,isi gaseste o exprimare mult mai putin evidenta,dar fundamentala in modul de fiintare a copilului in lume.
|
|
| pus acum 20 ani |
|
|
|
Exista o clasificare a paraliziei in:
- tetraplegie - paraplegie - hemiplegie
In cazul tetraplegiei sunt afectate atat bratele cât si membrele inferioare,existând posibilitatea ca unul dintre ele sa fie mult mai sever afectat.
In cazul paraplegiei sunt afectate,in aceeasi masura sau nu,fie ambele brate,fie membrele inferioare.
In cazul hemiplegiei paralizia afecteaza o singura latura a corpului,fie stânga,fie dreapta,atât bratul cât si membrul inferior de pe aceeasi parte .
Se poate constata ca, in fiecare dintre aceste forme de paralizie,perceperea si integrarea spatiala a copilului sunt implicate in fond fundamental.
In cazul tetraplegiei este deficitara orientarea pe directia sagitala. In cazul paraplegiei,orientarea verticala este redusa. In cazul hemiplegiei este afectata orientarea laterala
|
|
| pus acum 20 ani |
|
|
|
Tetraplegia reprezinta un fenomen deosebit impresionant. Faptul ca un copil tetraplegic nu poate avea siguranta unei experiente proprii in orientarea stanga-dreapta,fata-spate este manifest in expresia de anxietate intensa ce poate fi citita pe fata lui si care arata ca el este iremedial condamnat la o orientare pe directia frontala.
|
|
| pus acum 20 ani |
|