Republica Utopia
Forum de discutii in probleme sociale si politice
Republica Utopia
Asigura exprimarea libera a gandurilor dumneavoastra in domeniile amintite sau in orice domeniu doriti cu conditionarea urmatoare
Intotdeauna sa existe in exprimari respectul pentru partenerul de discutii si pentru toti ceilalti
Sa existe intotdeauna respectul pentru libertatea si demnitatea tuturora din jurul dumneavoastra
|
Lista Forumurilor Pe Tematici
|
Republica Utopia | Reguli | Inregistrare | Login
POZE REPUBLICA UTOPIA
Nu sunteti logat.
|
Nou pe simpatie: Bianca777
 | Femeie 24 ani Brasov cauta Barbat 27 - 64 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
Fierbe Alianta.
De data aceasta, la un foc din ce in ce mai mare. Pe ora ce trece, acuzatiile si replicile sunt tot mai dure si mai transante. Liberalii refuza sa mai participe la intilnirile saptaminale cu democratii, iar Emil Boc dezvaluie intelegeri secrete ce au fost incalcate. Ambele parti pretind insa ca vor ramine in aianta si la guvernare. UDMR rosteste cuvintul evitat de toata lumea – criza in intreaga colaitie. MGS Titraj ORA 13.00, sediul PNL SINCRON Calin Popescu Tariceanu presedintele PNL “Pentru ca alianta sa functioneze partenerii trebuie sa isi tina cuvantul …. » Emil Boc a reactionat prompt cu un top al intelegerilor nerespectate de PNL: decizia de declansare alegeri anticipate, in cazul Loteriei Romane si Fondul Proprietatea. Comunicarea intre parteneri pare blocata. Liberalii au anuntat ca nu vor participa astazi la intilnirea saptaminala cu Partidul Democrat. Este doar cea mai recenta izbucnire din seria ultimelor zile, marcate de scandalul CNSAS si de Legea lustratiei pentru care democratii vor asumarea raspunderii guvernului, spre iritarea partenerilor de guvernare. De altfel nici Coalitia nu se simte mai bine decit Alianta. Presedintele UDMR Marko Bela pune un diagnostic transant: "Avem o criza a coalitiei, mai ales in ce priveste sustinerea legilor in parlament/Vad ca partidele din coalitie sunt din ce in ce mai incompatibile ,se comporta de parca ar fi intr-o campanie electorala permanenta."
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
Jurnalul TVR
5.9KB
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
Opriti targuiala politica
pe dosarele fostei Securitati, cere presedintele Traian Basescu! El trece si la amenintari: daca discutiile politice despre dezvaluri nu vor inceta, va cere Guvernului o ordonanta de urgenta prin care accesul la dosare sa se faca direct, prin intermediul presei. Dincolo de aceasta chestiune, mai primim un indiciu despre cat de mare este miza intregului scandal. Directorul SRI Radu Timofte spune ca in aceste dosare sunt informatii de senzatie. Presedintele Traian Basescu crede ca prezenta reprezentantilor partidelor politice in Colegiul CNSAS a condus la o formidabila batalie a grupurilor politico-economice pe controlul dosarelor: "Am sarit din lac in put. De la neincrederea in SRI care gestiona dosarele ca ar putea sa santajeze pe cineva, am ajuns la negocierea informatiei politic prin controlul dosarelor." Miza este imensa. Presedintele Traian Basescu a gasit si o solutie in cazul in care Colegiul CNSAS nu va functiona. Potrivit directorului SRI, 80 la suta din arhiva fostei securitati a fost transferata la CNSAS. Restul contin informatii care tin de siguranta statului si nu pot fi dezvaluite. Asa au stabilit comisiile mixte SRI-CNSAS pe vremea lui Gheorghe Onisoru. Acum, dupa schimbarea componentei CNSAS, va avea loc o noua evaluare a dosarelor secrete.
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
1
10KB
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
Epopeea Tundrea pare fara sfarsit. Dupa ce judecatorii brasoveni au decis ca Marcel Tundrea este nevinovat pe baza testelor ADN, magistratii Inaltei Curti de Justitie si Casatie il cheama din nou la tribunal. Vestea deciziei luate de Inalta Curte de Casatie si Justitie a cazut ca un trasnet pentru Marcel Tundrea. Gorjeanul se judeca pentru nevinovatia sa de doi ani. A obtinut exhumarea victimei, iar analizele ADN au dovedit ca nu el este autorul violului. Pentru mgistratii instantei supreme insa, acuzatia de omor sta inca in picioare. Decizia instantei supreme presupune efectuarea unor noi cercetari in dosar. Procurorii sunt nevoiti sa refaca cercul suspectilor, cu atat mai mult cu cat, pana acum nu exista nici o dovada ca in acest caz ar fi actionat mai mult de o persoana. Povestea lui Marcel Tundrea ar putea fi aceea a uneia dintre cele mai mari erori judiciare din Romania. O poveste care, iata, a capatat o intorsatura neasteptata. In urma cu 14 ani Marcel Tundrea era condamnat la 25 de ani de inchisoare pentru violarea si uciderea cu bestialitate a unei adolescente intr-o padure din apropierea satului Pojogeni. Fapte pe care barbatul in virsta de 56 de ani nu le-a recunoscut niciodata. La dosarul cazului, probe putine: depozitia unei martore, o femeie de 80 de ani care l-ar fi vazut pe Tundrea in apropierea locului crimei, o pata de singe pe camasa acestuia si mai multe zgarieturi. Tundrea a stat 12 ani in penitenciarul din Targu Jiu, de unde a trimis nenumarate cereri de rejudecare a cazului. Analizele ADN, admise abia in 2004, au stabilit ca Marcel Tundrea nu a avut nici un contact cu victima. In plus, femeia pe a carei marturie s-a intemeiat condamnarea a recunoscut, pe patul de moarte, ca mintise. Parchetul Tribunalului Gorj a cerut revizuirea procesului si cazul a fost stramutat la tribunalul Brasov. Dupa judecata, Marcel Tundrea a fost eliberat insa Parchetul a atacat hotarirea la Inalta Curte de Casatie si Justitie. La rindul sau, Marcel Tundrea a anuntat ca va cere la Curtea Europeana a Drepturilor Omului despagubiri de 1 milion de euro de la statul roman pentru cei 12 ani care i-au fost furati.
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
2
2KB
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
Lupta pentru medicamente compensate
Din pacate are toate sansele sa nu mai fie o stire – ca la fiecare inceput de luna, la farmacii oamenii se lupta pentru medicamentele compensate. Situatia s-a repetat si astazi la Sibiu. Iar Televiziunea Romana va continua sa prezinte astfel de situatii pana cand Ministerul Sanatatii si Casa Nationala a Asigurarilor de Sanatate vor prezenta si rezolvari, nu numai explicatii cu plafoane insuficiente. Bolnavii cronici sau cu afectiuni cardiace s-au trezit in zori pentru a se aseza la coada la farmaciei. Temerile de a nu prinde ratia de medicamente sunt intemeiate. Fondurile puse la dispozitie pentru luna aprilie ajung doar pentru 60% dintre pacienti. Desi pe hartie banii sunt mai multi, sincopele in sistemul de distributie a medicamentelor compensate se mentin. Conducerea Casei judetene de asigurari de sanatate crede ca situatia se va ameliora abia la anul, atunci cind si pensionarii vor contribui la bugetul de stat.
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
3
3KB
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
Mai multa logica
Ministerul Educatiei vrea sa faca o modificare pe care elevii o asteptau de foarte multa vreme. Anul acesta, la bacalaureat subiectele vor fi in asa fel facute incat absolventilor de liceu li se va testa mai degraba logica, decat capacitatea dememorare. Numai ca apare o alta problema, cat se poate de serioasa. Oare, profesorii, sunt gata pentru aceasta schimbare? La limba si literatura romana unul dintre subiecte a fost schimbat in totalitate. Daca in anii precedenti, elevii trebuiau sa compuna o scrisoare sau sa redacteze o cerere, acum vor trebui sa realizeze un eseu in care sa-si exprime opiniile pro si contra asupra unei idei sau a unei chestiuni date. Va primi punctajul elevul care gandeste logic si este capabil sa-si sustina argumentat un punct de vedere. Si subiectul cel mai consistent si cel mai bine punctat sufera modificari. De exemplu, in loc de caracterizarea unui personaj dintr-o opera literara, cel mai probabil candidatul va avea la examen de caracterizat doua personaje in evolutia lor de-a lungul romanului. La matematica, va fi punctat nu doar rezultatul corect , ci si etapele rezolvari exercitiului, asa ca o simpla greseala de calcul nu va mai anula intreaga munca. La geografie, candidatii vor avea de analizat un grafic sau datele dintr-un tabel. Reprezentantii Ministerului Educatiei sustin ca absolut tot ceea ce se va da la examen este cuprins in programa scolara. Sau cel putin asa ar trebui. Un prim raspuns va veni dupa corectarea lucrarilor de la simularea bacalaureatului care se desfasoara in aceste zile.
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
4
3.4KB
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
Alerta, Dunarea a atins cote record
pentru ultimii 40 de ani, iar digurile risca sa cedeze. La Braila si Galati, apele au depasit cota de inundatie inregistrata in 1970, spun specialistii de la Institutul National de Hidrologie si Gospodarire a Apelor. Potrivit prognozelor, nivelul Dunarii va mai urca in urmatoarele zile cu 3-4 cm. Varful va fi atins peste o saptamana, cand apele vor creste cu inca 4-5 cm. Cota maxima se va inregistra pe 10 aprilie, la Bazias, avertizeaza hidrologii. Situatia este critica in Galati, unde fluviul are un debit de 13 mii de metri cubi pe secunda. La Galati, Dunarea a depasit cu 10 cm cota de inundatie. Are acum 610 cm si ameninta zona industriala a orasului. Oamenii spera ca sacii umpluti cu pamant pe care i-au pus pe mal ii vor apara de ape. Zeci de muncitori de la Apele Romane incearca sa intareasca digul de aparare Badalan, erodat de ape pe o portiune de 40 de metri. NELU CARAGIULEA, director Apele Romane Galati: "Am solicitat Capitaniei portului Galati sa restrictioneze viteza tuturor navelor, deoarece debitele sunt in crestere. Asta ca sa evitam orice pericol." Alerta este pe tot firul Dunarii. Autoritatile se asteapta sa cedeze si alte diguri din cauza sarcinii foarte mari la care sunt supuse de mai multa vreme. SULFINA BARBU, ministrul Mediului: "Pot fi afectate terenuri agricole, dar si locuinte, in zona Gruiu, in aval de Portile de Fier 1 si 2. Puncte sensibile sunt si in zonele de confluenta a Dunarii cu afluentii interni: Jiul, Oltul, Siretul. Un alt loc sensibil este Delta Dunarii." Echipe mixte de controlvor verifica starea digurilor. Sunt posibile chiar si inundari controlate. VASILE BLAGA, Ministrul Administartiei si Internelor: "Vom proceda preventiv in zonele respective la evacuarea populatiei si animalelor, sa nu fim in situatia de a-i evacua cu apa pe ei." Comitetele Locale pentru Situatii de Urgenta sunt obligate sa supravegheze strict zonele de risc si sa asigure permanenta la primarii.
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
5
3KB
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
Fonduri europene
In urmatoarele 9 luni Romania trebuie sa faca ce nu a reusit in ultimii 6 ani: sa puna la punct proiecte de investitii de sute de milioane de euro, astfel incat pana la finalul acestui an sa angajeze banii alocati de Uniunea Europeana prin programe de preaderare. In caz contrar, riscam sa pierdem o parte din aceste fonduri. Phare, ISPA si Sapard. Prin aceste programe, Romania primeste de la Uniunea Europeana fonduri nerambursabile pana la integrare: cu alte cuvinte, Romania are de cheltuit miliarde de euro, fara sa-i dea inapoi, mai tarziu. Trebuie doar ca prin cele 8 agentii de dezvoltare regionala, prin ministere, agentii guvernamentale, si chiar firme private, sa faca proiecte si sa investeasca banii. Grea misiune. CALIN POPESCU TARICEANU, prim ministru: "Trebuie sa recunoastem sa nu avem capacitatea deplina e absorbtie. Anul acesta va fi orientat catre sporirea absorbtiei fondurilor europene. Avem 29 de miliarde euro alocate 2007-2013, care necesita un efort financiar si din partea Romaniei." Din fondurile ISPA, tara noastra a angajat doar 85%, iar la categoria proiecte finalizate, si-a trecut in cont doar unul: modernizarea a trei statii de pompare a apei din Iasi. In schimb, Ministerul Transporturilor nu a terminat nici un contract finantat prin ISPA. Ar fi avut sanse daca ar fi incheiat autostrada Bucuresti-Constanta. Si mai putini bani au fost cheltuiti prin programul Sapard: doar 56% din fondurile alocate de europeni. Cauzele: birocratia si lipsa banilor pentru cofinantarea proiectelor. Anul acesta este piatra de incercare pentru autoritati: trebuie sa cheltuiasca aproape 600 de milioane de euro, de trei ori mai mult decat anul trecut. Danut Apetrei, secretar de stat, Ministerul Agriculturii: "As da o nota pana in 2004 si o nota din 2005, adica 5,5 pentru prima perioada si 7-8 pentru a doua perioada. Trebuie din luna aceasta sa avem angajamente financiare de peste 45 de milioane de euro pe luna." Consumarea banilor nu este insa singura problema pe care Romania o are in ceea ce priveste fondurile europene. Sorin Ionita, expert, Societatea Academica din Romania: "Sa nu mai tratam acest subiect ca un secret de stat, ca o afacere privata intre guvernul Romaniei si Bruxelles. Cautati oriunde, nu veti gasi date si indicatori in derularea proiectelor la zi."
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
6
3.4KB
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
Mandate de arestare
In sfarsit, mandate de arestare in procesului Revolutiei de la Cluj. Acestea ar trebui si puse in aplicare, cu o exceptie, insa. Locotenent colonelul Ilie Dicu a venit de buna voie la politie pentru a-si executa pedeapsa. In schimb, fostul secretar PCR de la Cluj, Ioachim Moga este de negasit. Ilie Dicu a fost condamnat la 15 ani de inchisoare pentru omor calificat in procesul revolutiei de la Cluj. El a venit de dimineata la sediul IPJ, pentru a-si proteja familia de o descindere a politiei la el acasa: "Asa cum un comandant de nava are misiunea de a nu-si pune in pericol echipajul, eu puteam sa-mi las militarii pe podul de la Astoria ? Trebuia sa-i duc inapoi in cazarma si asta am facut." Fostul secretar de partid de la Judeteana Cluj, Ioachim Moga nu a fost gasit la domiciliul sau din satul hunedorean Cincis. El a fost dat in urmarire locala si in consemn la frontiera. BOGDAN NITU - purtator de cuvant IPJ Hunedoara: "Politistii nu au putut pune in aplicare mandatul de arestare pentru executarea pedepsei cu inchisoarea, din cercetarile efectuate rezultand ca posesorul mandatului este plecat in loc necunoscut." Ioachim Moga are de executat 8 ani de inchisoare si cinci ani de interzicere a unor drepturi pentru instigare la omor deosebit de grav. In dosarul Revolutiei de la Cluj au mai fost condamnati generalul in rezerva Iulian Topliceanu, colonelul Valeriu Burtea si locotenent colonelul Ioan Laurentiu Cocan. Instanta suprema l-a achitat pe fruntasul Marian Bolbos de acuzatia de omor calificat. Reprimarea Revolutiei de la Cluj s-a soldat cu uciderea a 26 de persoane si ranirea altor cateva zeci. In cazul lor politia nu a primit deocamdata mandatele de arestare.
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
6
2.2KB
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
Pro si contra
Sedinta de bilant a SRI i-a divizat pe mai-marii tarii. Presedintele Traian Basescu si ministrul de Interne Vasile Blaga au laudat serviciul condus de Radu Timofte. Liberalii, reprezentanti in absenta premierului Calin Popescu Tariceanu, de Radu Stroe, a criticat SRI. In ciuda declaratiilor razboinice si a informatiilor din presa, presedintele Basescu a respins astazi existenta unei batalii pentru controlul serviciilor secrete intre Palatele Cotroceni si Victoria. Basescu le-a cerut astazi sefilor SRI din judete sa se tina departe de prieteniile cu politicienii locali si sa fie mai transparenti pentru a–i convinge pe romani ca lucreaza pentru ei nu impotriva lor. Presedintele Comisiei parlamentare pentru controlul SRI, liberalul Radu Stroe, nu este la fel de multumit. Premierul Tariceanu nici macar nu a venit la bilantul SRI. In noiembrie anul trecut, conducerea PNL i-a cerut presedintelui sa ii inlocuiasca pe sefii serviciilor secrete in frunte cu Radu Timofte.
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
7
3.4KB
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
Consecinte dramatice
Migratia fortei de munca are, uneori, consecinte dramatice pentru copiii care raman acasa. Ramasi in grija bunicilor sau a unor asistenti maternali, copiii asociaza de multe ori plecarea parintilor cu abandonul. Si, totusi, dascalii sunt de parere chiar ca despartirea temporara de parinti ii poate stimula si ii poate face mai creativi. Parintii care pleaca la munca in strainatate isi lasa copii in grija bunicilor sau chiar a vecinilor. Putini sunt cei care apeleaza la un ajutor din partea statului. In Bistrita-Nasaud, o fetita sta de sase ani cu un asistent maternal. Vorbeste des cu mama ei la telefon, dar cand trece mult timp fara sa o auda are insomnii. Despartirea de parinti, chiar si temporara, este dificila chiar si pentru adolescenti. In satele din Bistrita-Nasaud sunt scoli unde o treime dintre elevi au parintii plecati la munca in strainatate. Pe linga durerea despartirii de parinti, profesorii au ajuns la concluzia ca aceasta situatie le deschide noi orizonturi. Statistica Autoritatii Nationale pentru Protectia Drepturilor Copilului arata ca in Romania sunt, oficial, 19.000 de copii cu parinti plecati la munca in strainatate. Neoficial numarul acestora este mult mai mare.
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
8
3.6KB
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
Concesionarea plajelor
La Constanta incepe concesionarea plajelor. Daca ne luam dupa obligatiile trecute in caietele de sarcini, turistii ar trebui sa se simta pe litoralul romanesc, ca in orice paradis exotic. Licitatia va incepe maine si va dura 3 zile. Directia Apelor Dobrogea-Litoral care administreaza plajele a impus reguli stricte pentru cei care vor sa inchirieze cele 33 de sectoare de plaja turistica de pe litoralul romanesc. Acestia trebuie sa curete zilnic plaja, sa protejeze mediul, dar si sa mentina in buna stare de functionare dotarile de pe plaja. Un agent economic declara: " Obligatiile sunt multe, dar cele mai multe sunt investitiile care trebuie sa le faca fiecrae operator de plaja. Investitiile la un sector de plaja aproape ajung la 1 milion de euro." Un alt agent economic spune: "Poti sa faci orice. Sa ai cele mai frumoase sezlonguri, cea mai curata plaja, cele mai frumoase plaje, cele mai ieftine produse. Daca vremea nu te ajuta, nu faci nimic." Purtatorul de cuvant Directia Apelor Dobrogea-Litoral declara: "Au depus oferte 83 de agenti economici pentru 28 dintre sectoarele de plaja. Licitatia va fi programata pentru urmatoarele 3 zile." Agentii economici au obligatia sa nu permita comertul ambulant pe plaja, dar nici accesul animalelor si al autovehiculelor. Ei trebuie sa interzica si camparea pe plaja, lucru care nu se aplica insa si in cazul plajei de la Vama Veche. Daca nu tin cont de aceste obligatii, risca sa fie amendati cu pana la 200 de milioane de lei vechi. Contractele de inchiriere sunt valabile timp de zece ani, iar nerespectarea obligatiilor asumate poate duce la rezilierea contractelor.
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
9
2.6KB
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
Din ce in ce mai putini romanii
in Ungaria, sustin statisticile. Semnalul de alarma il trage Prea Sfintia Sa Sofronie, episcop al Episcopiei Ortodoxe Romane din Ungaria. El considera ca politicienii de la Bucuresti nu prea le acorda atentie romanilor din Ungaria pentru ca acestia nu prea aduc voturi. In plus, sunt mari disensiuni intre cele doua organizatii romanesti. La ultimul recensamant din Ungaria doar 5.300 de persoane s-au declarat etnici romani ortodocsi. Episcopul Sofronie considera ca romanii se ascund din cauza ca nu-i sustine nimeni: "Romanii de aici nu sunt cetateni romani, nu aduc voturi. In campaniile electorale vin tot felul de politicieni, dar, din pacate, vin cu promisiuni, dar este destul de multa meschinarie" Pe langa faptul ca isi ascund nationalitatea, romanii stabiliti in Ungaria nu isi invata copii limba materna. Episcopul Sofronie, Episcopia Romana din Ungaria: "Zice ca daca de acasa nu sunt invatati romaneste e greu sa ii mai invete la scoala unde se preda cum se preda romaneste." Ioan Ciortea, presedintele Uniunii Culturale a Romanilor din Ungaria: "Sa traiesti intr-o stare de minoritate intr-un stat mai mare e mai sificil, dar nu sunt probleme in comunitate." Dezbinarea comunitatii romanesti este adancita si de razboiul dintre cele doua organizatii care ar trebui sa le apere drepturile: Uniunea Culturala a Romanilor si Autoguvernarea pe Tara a Romanilor din Ungaria.
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
0
2.1KB
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|
kofilm
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 2163
|
|
Un oras lasat de izbeliste
Bucuresti, capitala europeana, cindva micul Paris. Acum insa nimic nu te duce cu gindul la marile orase ale Europei. Gropi, poluare, murdarie, santiere incepute si neterminate, masini abandonate, blocuri in pragul demolarii, cersetori. Asa arata capitala Romaniei cu doar citeva luni inaintea aderarii la Uniunea Europeana. Sectorul 1 : nu am cautat o strada anume. Toate stradutele din interiorul cartierelor arata la fel. Bolovani, gropi si pamint batatorit. Ca sofer cu greu reusesti sa nu-ti rupi masina. Dar nici ca pieton nu-ti e usor sa ajungi la un mijloc de transport in comun. De trotuare sau rigole nici nu poate fi vorba. La orele de virf, si multi ar spune si nu numai, se circula haotic si pe oriunde. Talmes-balmes ar fi o expresie care ar putea caracteriza cel mai bine traficul din Bucuresti. Cu greu reusim sa ajungem in celalalt capat al orasului. Sectorul 5, cartierul RAHOVA: nu exista nici o diferenta intre cele 2 cartiere. Stradutele din spatele blocurilor au fost lasate balta. Nici pe marile cai de acces nu e mai simplu sa te strecori ca sa nu iti rupi masina, iar soferii sunt antrenati pentru cel mai dur raliu, printre gropi si masini abandonate. Intre timp a inceput si marea asfaltare care va bloca o jumatate din Bucuresti.
_______________________________________ Baieti scrieti! Nu va ingropati TALANTUL! Kf
|
|
| pus acum 20 ani |
|