Republica Utopia
Forum de discutii in probleme sociale si politice Republica Utopia Asigura exprimarea libera a gandurilor dumneavoastra in domeniile amintite sau in orice domeniu doriti cu conditionarea urmatoare Intotdeauna sa existe in exprimari respectul pentru partenerul de discutii si pentru toti ceilalti Sa existe intotdeauna respectul pentru libertatea si demnitatea tuturora din jurul dumneavoastra
Lista Forumurilor Pe Tematici
Republica Utopia | Reguli | Inregistrare | Login

POZE REPUBLICA UTOPIA

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
andreutza43 la Simpatie.ro
Femeie
25 ani
Bacau
cauta Barbat
30 - 80 ani
Republica Utopia / Copiii / 24martie2006Copiii cu dizabilitati- Sa-i ajutam iubindu-i!  
Autor
Mesaj Pagini: 1
blueapple
Vizitator



Copilul cu paralizie cerebrala(continuare)

Atat in abordarea generala a paraliziei cerebrale la copil cât si in cea educationala,nu trebuie sa uitam ca acesta simte nevoia unei anumite sigurante in orientarea spatiala si a unui ajutor pentru a putea percepe imaginea propriului corp.


pus acum 20 ani
   
blueapple
Vizitator



Hipotonia musculara

Etiologia acestei stari patologice nu este cunoscuta cu precizie,dar pare sa fie si ea,in multe cazuri, de origine cerebrala.

Copilul care sufera de hipotonie nu-si va ridica capul si nu-si va folosi mainile si bratele la timpul cuventi.El va ramane in pozitia culcat.Se vintampla uneori ca nici atunci cand ajunge la vârsta scolara sa nu se poata ridica in picioare.Aceasta afectiune se poate combina cu o intarziere in dezvoltarea generala si situatia poate fi de o gravitate extrema.

Uneori pot fi remarcate simptomele unei usoare spasticitati,dar principalul simptom este cel opus spasticitatii si consta intr-o atonie musculara,o inertie generala si o lipsa totala de vigoare.

In alte privinte,copilul poate parea relativ normal,uneori somnoros si apatic.


pus acum 20 ani
   
blueapple
Vizitator



Modul  in care abordam un copil cu hipototnie- trebuie sa fie complet diferit de cel folosit in cazul copilului cu paralizie cerebrala.

  Daca se urmareste dezvoltarea motorie si dezvoltarea generala,atunci va fi nevoie de o stimulare permanenta si destul de intensa.De mare importanta este stimularea frecventa si continua a reflexului primar al apucarii,cât si a celui plantar.

Un mijloc util il reprezinta in acest caz exercitiul prin care copilul este pus sa stea descult pe un bat rotund.Copilul cu hipotonie nu poate fi ajutat decât printr-o stimulare perseverenta atât a activitatii motorii cât si a vorbirii.Si in acest caz,kinetoterapia trebuie facuta sub control medical.


pus acum 20 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la